S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Oto döşeme veya oto deri döşeme araç içindeki deri veya kumaş kaplı tüm parçaların araç sahibinin zevkine ve isteklerine göre yeniden yapılarak değiştirilmesine verilen isimdir. Oto döşeme uygulamaları koltuk döşemeleri, kapı döşemeleri, tavan döşemesi, torpido deri kaplama, direksiyon deri kaplama ve araç içerisinde ki döşemeye uygun diğer yerleri kapsamaktadır.

Oto döşeme işlemlerinde kullanılan malzeme, iplik, yapıştırıcı ve teknik büyük önem taşır ve kullanılan tüm malzemelerin kaliteli olması yapılan işçiliğe doğrudan etki etmektedir.

Suni deri olarak adlandırılan malzeme insan yapımı teknoloji ile üretilen bir malzemedir, gerçek deri ise erkek büyük baş hayvanlardan elde edilerek çeşitli işlemlere tabi tutulur ve döşemelik deri halini alır. Oto döşemelik orijinal suni deriler Almanya’da, gerçek deriler ise İtalya’da üretilmektedir. Günümüzde çoğu otomobil firması gerçek deriye oranla daha düşük maliyetli olması sebebiyle üretim aşamasında suni deri kullanmaktadır.

Kullanım ömrü olarak gerçek deri, suni deriye oranla daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Görsel anlamda suni deri ve gerçek deri arasında çok bir fark yoktur. Gerçek deri genellikle üst segment lüks araçların döşemelerinde tercih edilir.

Evet, bütün döşemeyi yenilemek yerine sadece deforme olmuş, yıpranmış veya zarar görmüş olan bölümün parça değişimini yapmak mümkündür. Fakat kumaş koltuklarda orijinal kumaşın birebir aynı desenini ve renk tonunu bulabilmek mümkün olmayabilir.

Deri koltuklar için renk tonu ve desenini tutturmak daha kolaydır fakat yinede bazı modellerde koltuğun değişen parça ile uyumlu gözükebilmesi için boyanması gerekebilir.

Not: Hizmet süreleri ortalama rakamlardır. Araç modeline, işçilik durumuna ve ekstra yapılması gereken işlemlere göre değişebilir.

  • Koltuk Döşeme: 4 Gün
  • Cabrio Tente Yenileme (Montaj): 5 Gün
  • Tavan Kumaşı Yenileme: 1 Gün
  • Kapı Döşemeleri Yenileme: 4 Gün
  • Direksiyon Kaplama: 5 Saat

Hayır, yaptığımız döşeme işlemleri airbaglerin olası bir kaza anında çalışmasına hiçbir şekilde engel teşkil etmemektedir. Koltuk döşemelerinde kullandığımız dikiş ipi, airbaglerin açılmasına mukavemet göstermeyen, normal dikiş iplerine göre daha ince olan orijinal Alman üretimi ipliklerdir.

Hayır, suni deri malzemede renk seçimi fiyatı etkilememektedir. Çift renk uygulamasında da suni deri için bir fiyat farkı yoktur. Hakiki deride stok durumuna bağlı olarak fiyat farkı oluşabilmektedir. Kumaş malzemelerde de kumaşın türüne veya desenine bağlı olarak fiyat farkı oluşabilmektedir.

Malzeme satışı olarak Türkiye’de üretimi bulunmayan ve yurt dışından özel olarak ithal ettiğimiz OEM Cabrio Tente Kumaşı ve Derisinin satışını yapmaktayız. Koltuk döşeme derisi, tavan döşemesi kumaşı vb. malzemelerin satışı mevcut değildir.

Evet, yaptığımız işçiliğin ve kullandığımız malzemelerin garantisini vermekteyiz fakat müşterimizin kullanılacak olan malzemeyi kendi temin etmesi durumunda herhangi bir garanti vermemekteyiz. Kullanıcı hatası olan durumlarda dahi müşteri memnuniyeti açısından elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.